რატომ უნდა მოვარიდოთ ბავშვები ტკბილეულს
როგორ შევინარჩუნოთ ბავშვის უსაფრთხოება ცხელ ამინდში - 10 რჩევა
საუზმედ, სადილად, ვახშამზე პატარამ უნდა მიიღოს უმი ან მსუბუქად დამუშავებული ვიტამინიზებული პროდუქტები - მცენარეული ზეთით შეკაზმული სალათები, ბოსტნეულის, ხილისა და კენკრის პიურე.
დადგენილია, რომ სანელებლები ზომიერად ასტიმულირებს კუჭის სეკრეტორულ ფუნქციას და აძლიერებს მადასაც, მაგრამ ბავშვის კვებაში მათი აქტიურად გამოყენება მიზანშეწონილი არ არის. აკრძალვა არ ვრცელდება მხოლოდ მწვანილზე - კამაზე, ოხრახუშზე, ნიახურზე, პიტნაზე, ხახვზე, ნიორზე, წითელ (ტკბილ) ბულგარულ წიწაკაზე - ეს ყველაფერი სასარგებლოცაა და პიკანტურ გემოსაც მატებს კერძს. რაც მთავარია, აუმჯობესებს მადას და ბავშვს გემოვნებას უყალიბებს.
ვიტამინებით მდიდარია ხილისა და კენკრის წვენები, კისელი, მორსი, მწვანე ჩაი. ეს გამაგრილებელი სასმელები ზაფხულში შესანიშნავად შეგიცვლით საკონდიტრო ნაწარმს. მოარიდეთ პატარა ზაფხულში ნახშირწყლებით მდიდარ საკვებს - ტკბილეულს, ცომეულს, საკონდიტრო ნაწარმს. მათი ჭარბი მიღება ვიტამინებისა და ცილების უკმარისობას განაპირობებს.
• როგორი უნდა იყოს სითხის მიღების რეჟიმი ზაფხულში?
- ზაფხულში სითხის მიღების რეჟიმს გულისყურით უნდა მოვეკიდოთ. სიცხეში ოფლის გამოყოფის გაძლიერებასთან ერთად ორგანიზმიდან დიდი რაოდენობით სითხე იკარგება. ზაფხულის სიცხეს ადვილად გადაგატანინებთ გრილი სასმელები (ოღონდ არა 18 გრადუსზე ნაკლები), მწვანე ჩაი, ხილისა და კენკრის კომპოტები, წვენები, ოღონდ მეტისმეტად ნუ დაატკბობთ!
პაპანაქება სიცხეში წყურვილს კარგად დაგიოკებთ სუსტად გაზირებული მინერალური წყალი, ნატურალური წვენები. სითხის მიცემის რეჟიმი გულისხმობს შემდეგს: დილიდან დააწყებინეთ ბავშვს წყლის მარაგის შექმნა, შუადღისას, სიცხის პიკზე, მისი მიღება შეუზღუდეთ და მხოლოდ აუცილებლობის შემთხვევაში მიეცით (თუ ტემპერატურამ აუწია, აღებინა და ა.შ.). ნუ მისცემთ ერთბაშად დიდი რაოდენობით სითხეს, ყლუპობით და აუჩქარებლად შესთავაზეთ. საღამოს კი, როცა აგრილდება, შეგიძლიათ ისევ შეუზღუდავად ასვათ.
• ზაფხულობით ბავშვები ბევრს გაჰყავს ქალაქგარეთ. რას ურჩევდით მშობლებს კვების თაობაზე?
- თუ ბავშვი ქალაქიდან გაგვყავს, მიზანშეწონილია ვისარგებლოთ არა წყაროსა თუ მილებით შემომავალ, არამედ შეძენილი სასმელი წყლით. საკვების მომზადებისა და შენახვისას მკაცრად დავიცვათ სანიტარიულ-ჰიგიენური ნორმები, პირადი ჰიგიენა. უმი ბოსტნეული და ხილი გავრეცხოთ გამდინარე წყლით. თუ ამის საშუალება არ არის, რეცხვისას რამდენიმეჯერ გამოვუცვალოთ წყალი.
სალათა უმჯობესია მომზადდეს უშუალოდ ჭამის წინ. ამით თავიდან ავიცილებთ საკვების გაფუჭებას და, რაც მთავარია, ვიტამინებსა და ყველა სასარგებლო ნივთიერებას შევინარჩუნებთ. რძე და კვერცხი თერმულად უნდა დამუშავდეს. არ არის რეკომენდებული უმი კვერცხის მიღება გოგლიმოგლის, ბეზეს სახით. ბავშვის საკვები უმჯობესია მომზადდეს მხოლოდ შემოწმებული წყლით. შეგიძლიათ, გამოიყენოთ ბოთლის სასმელი წყალი.
• რა არის და როგორ მზადდება მორსი?
- მორსი არის კენკრის, ხილისა და ბოსტნეულისგან მომზადებული გამაგრილებელი სასმელი, რომელიც კარგად კლავს წყურვილს. მას ასმევენ სხვადასხვა დაავადების დროს, რადგან კენკრა უხვად შეიცავს ვიტამინებსა და მიკროელემენტებს, ორგანულ მჟავებსა და პექტინს.
ტყის კენკრის მორსი აუმჯობესებს განწყობილებას, ზრდის ორგანიზმის შრომისუნარიანობას. ტყის კენკრისგან მომზადებული ნაყენები არაჩვეულებრივი არომატით გამოირჩევა და მადას აუმჯობესებს. ამ მხრივ გამოირჩევა:
1. მოცვის მორსი, რომელიც კარგია გაციების დროს,
2. შტოშის მორსი - მაღალი ტემპერატურის, ავიტამინოზის, მწვავე რესპირატორული ინფექციების, ბრონქიტის, ტონზილიტის, ჰიპერტონიის, ანემიის დროს,
3. მაყვლის მორსი - აქვს დამამშვიდებელი ეფექტი, აწესრიგებს საჭმლის მომნელებელი სისტემის მუშაობას.
მორსის საკვები და ენერგეტიკული ღირებულება უფრო მეტია, როდესაც ის რამდენიმე სახეობის კენკრისგან არის მომზადებული. შინ მომზადებული მორსი, ქარხნულისგან განსხვავებით, არ კარგავს სასარგებლო თვისებებს.
ქარხნული წესით მოზადებისას კენკრა თერმულ დამუშავებას, სტერილიზაციას გადის - ამ დროს პრაქტიკულად ყველა ვიტამინი და სასარგებლო ნივთიერება იშლება, გარდა ამისა, მზა ნაწარმს დამატებული აქვს კონსერვანტები, არომატიზატორები, საღებავები, სინთეტიკური ვიტამინები.
მომზადების წესი:
კარგად გარეცხილი 125 გ შტოში ჩაყარეთ მომინანქრებულ ქვაბში, დაამატეთ 120 გ შაქარი (ან თაფლი) და 1ლ წყალი. ადუღეთ 5 წუთის განმავლობაში ნელ ცეცხლზე, შემდეგ გადაიღეთ თუშფალანგზე და გაწურეთ. რომ გაცივდება, გადაასხით მინის ჭურჭელში და შედგით მაცივარში.
ბავშვს ოთახის ტემპერატურისა ასვით. ნუ შეინახავთ 24 საათზე მეტ ხანს. მან, ვისაც კუჭის წვენის მჟავიანობა ნორმალური ან დაქვეითებული აქვს, მორსი ჭამამდე 30-40 წუთით ადრე უნდა მიიღოს, ხოლო ვისაც მომატებული - ჭამამდე 1,5 საათით ადრე. თუ ჭარბ წონას უჩივით, შეგიძლიათ კვირაში ორჯერ ხილის ან კენკრის მორსით განტვირთვის დღე მოიწყოთ. მიიღეთ არანაკლებ 2 ლიტრისა, სასურველია, რამდენიმე კენკრისა და ხილის ნარევი. შედეგს მოკლე ხანში დაინახავთ.
ბავშვი და ჯანსაღი კვების ჩვევები
მშობლად ყოფნა უამრავ სასიამოვნო მომენტთან ერთად, დიდ პასუხისმგებლობას მოიცავს. ერთ-ერთი ასეთი მნიშვნელოვანი საკითხი ბავშვთა ჯანსაღი კვების ჩვევების ფორმირებაზე ზრუნვაა.