კვლიავისა და კამის თესლის ნაყენი ყაბზობის წამალია
პროსტატიტის დროს კაკლის უღლების ნაყენი მოგგვრით შვებას
გთავაზობთ მკითხველების მიერ გამოგზავნილ სამკურნალო რეცეპტს.
რა მიზეზებით უარესდება მხედველობა დღის ბოლოს - მკურნალი.გე
ენციკლოპედიაგამომთვლელებიფიტნესიმერკის ცნობარიმთავარიკლინიკებიექიმებიჟურნალი მკურნალისიახლეებიქალიმამაკაციპედიატრიასტომატოლოგიაფიტოთერაპიაალერგოლოგიადიეტოლოგიანარკოლოგიაკანი, კუნთები, ძვლებიქირურგიაფსიქონევროლოგიაონკოლოგიაკოსმეტოლოგიადაავადებები, მკურნალობაპროფილაქტიკაექიმები ხუმრობენსხვადასხვაორსულობარჩევებიგინეკოლოგიაუროლოგიაანდროლოგიარჩევებიბავშვის კვებაფიზიკური განვითარებაბავშვთა ინფექციებიბავშვის აღზრდამკურნალობასამკურნალო წერილებიხალხური საშუალებებისამკურნალო მცენარეებიდერმატოლოგიარევმატოლოგიაორთოპედიატრავმატოლოგიაზოგადი ქირურგიაესთეტიკური ქირურგიაფსიქოლოგიანევროლოგიაფსიქიატრიაყელი, ყური, ცხვირითვალიკარდიოლოგიაკარდიოქირურგიაანგიოლოგიაჰემატოლოგიანეფროლოგიასექსოლოგიაპულმონოლოგიაფტიზიატრიაჰეპატოლოგიაგასტროენტეროლოგიაპროქტოლოგიაინფექციურინივთიერებათა ცვლაფიტნესი და სპორტიმასაჟიკურორტოლოგიასხეულის ჰიგიენაფარმაკოლოგიამედიცინის ისტორიაგენეტიკავეტერინარიამცენარეთა მოვლადიასახლისის კუთხემედიცინა და რელიგიარჩევებიეკოლოგიასოციალურიპარაზიტოლოგიაპლასტიკური ქირურგიარჩევები მშობლებსსინდრომიენდოკრინოლოგიასამედიცინო ტესტიტოქსიკოლოგიამკურნალობის მეთოდებიბავშვის ფსიქოლოგიაანესთეზიოლოგიაპირველი დახმარებადიაგნოსტიკაბალნეოლოგიააღდგენითი თერაპიასამედიცინო ენციკლოპედიასანდო რჩევები
რა მიზეზებით უარესდება მხედველობა დღის ბოლოს
„ქათმის სიბრმავე“ შეიძლება იყოს ვიტამინის დეფიციტის ნიშანი.
საღამოს მხედველობის გაუარესების მიზეზები შეიძლება იყოს ვიტამინების ნაკლებობა და ზედმეტი მუშაობა.
მდგომარეობას, რომლის დროსაც საღამოს მხედველობა უარესდება, ეწოდება "ქათმის სიბრმავე" ან ჰემერალოპია. ამ მდგომარეობის ძირითადი სიმპტომებია სინათლის მიმართ მგრძნობელობის დაქვეითება და მხედველობის ველის შევიწროება. ყველაზე ხშირად ის ვლინდება იმ დროს, როცა ადამიანს სიბნელეში ადაპტაცია უჭირს. ამავდროულად, კარგ განათებაში ადამიანი ნორმალურად ხედავს.
„ქათმის სიბრმავე“ ხშირად მიუთითებს ოფთალმოლოგიური დაავადების არსებობაზე, ვიტამინების ნაკლებობაზე ან თვალის დაღლილობაზე.
სუსტი მხედველობა სიბნელეში და საღამოს ცუდი განათების დროს შეიძლება მიუთითებდეს ბადურის დეგენერაციულ ცვლილებებზე, ქოროიდის და ბადურის ანთებით დაავადებებზე, მხედველობის ნერვის ატროფიაზე, გლაუკომაზე და თვალის სხვა დაავადებებზე.
• საღამოს და ღამის ხედვის დარღვევა ასევე ხდება A ვიტამინის (რეტინოლი) ნაკლებობით. A ვიტამინის ყოველდღიური მიღების ნორმა მოზრდილებში 800-1000 მიკროგრამია.
საღამოს მხედველობის გაუარესების კიდევ ერთი მიზეზი ზედმეტი მუშაობაა. კომპიუტერთან მუშაობა, ტელევიზორის ყურება და კერვა იწვევს თვალის კუნთების გადაჭარბებულ ტონუსს, რაც იწვევს მხედველობის გაუარესებას.
კუნთების რეგულარულმა დაძაბვამ ადრე თუ გვიან შეიძლება გამოიწვიოს მიოპია, შემდეგ კი საჭირო გახდეს შესაბამისი კორექცია.
მსოფლიოში ცნობილი გახდა ახალგაზრდებში ახლომხედველობის (მიოპიის) გავრცელების შესახებ. იაპონია პირველ ადგილზეა მიოპიის გავრცელებით 85,95% მაჩვენებლით. შემდეგ მოდის სამხრეთ კორეა (73,94%). პირველ ათეულში ასევე შედის სინგაპური, ჩინეთი, საბერძნეთი, იტალია, ინდონეზია, მექსიკა და მალაიზია. ამავდროულად, მიოპიის ყველაზე დაბალი გავრცელება დაფიქსირდა პარაგვაიში (0,84%), უგანდაში (1,28%) და ბურკინა ფასოში (1,37%).
2050 წლისთვის მიოპიის მქონე ბავშვთა და მოზარდთა რიცხვი 740 მილიონს გადააჭარბებს. მსოფლიოში ბავშვებისა და მოზარდების მესამედზე მეტი ამჟამად მიოპიით არის დაავადებული. მეცნიერები ვარაუდობენ, რომ საუკუნის შუა პერიოდში, მიოპია 5-დან 19 წლამდე ასაკის ახალგაზრდების დაახლოებით 40%-ში იქნება დიაგნოზირებული. უფრო მეტიც, მიოპიის გავრცელება გოგონებში და ახალგაზრდა ქალებში უფრო მაღალი იქნება, ვიდრე ბიჭებში. გენდერული განსხვავებები შეიძლება აიხსნას იმით, რომ გოგონები უფრო ადრე აღწევენ სქესობრივ მომწიფებას, ვიდრე ბიჭები და უფრო მეტ დროს ატარებენ საგანმანათლებლო მასალებთან და წიგნებთან, ვიდრე გარე, ჰაერზე აქტივობებთან.
სკოლის დამთავრების ბოლოს ბავშვების 70%-ს მხედველობის პათოლოგიები აქვს. მიზეზებს შორის შეიძლება დაასახელდეს სტრესი, ცხოვრების უმოზრაო წესი, მაღალი დატვირთვა და სათანადო, ჯანსაღი კვების რაციონის უგულებელყოფა. ასევე, მიოპიის განვითარების რისკი 80%-ს აჭარბებს, თუ მშობლებს აქვთ ეს დაავადება.